Κυριακή 26 Ιουλίου 2009

Εθνική Νέων από… χρυσάφι, 90-85 τη Γαλλία

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Εθνική ομάδα Νέων Ανδρών, η οποία επικράτησε με 90-85 της Γαλλίας στον τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο «Βενετόκλειο» της Ρόδου. Η ομάδα του Κώστα Μίσσα στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει προβάδισμα έξι πόντων (22-16). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του, με αποτέλεσμα να αποδιοργανώσει τους «τρικολόρ».Στη δεύτερη περίοδο η εθνική μάς ομάδα συνέχισε να κρατάει τα ηνία του αγώνα, καταφέρνοντας να πάει στα αποδυτήρια, με έξι πόντους διαφορά (45-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Μίσσα, αν και βρέθηκε στο -9 (50-59) με ένα σερί 14-2 κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους (64-61), διατηρώντας στο ακέραιο τις ελπίδες της για το χρυσό μετάλλιο.
Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο η Εθνική μας ομάδα, επιδεικνύοντας «Ολύμπια» ψυχραιμία κατάφερε να επικρατήσει με 90-85, χαρίζοντας έτσι στη χώρα μας το χρυσό μετάλλιο.